KUKURIKU KOALICIJI APSOLUTNA VEĆINA

Kako će izgledati novi saziv Sabora?

05.11.2011 u 12:27

Bionic
Reading

Da se danas održavaju izbori, Kukuriku koalicija predvođena Zoran Milanovićem osvojila bi 78 saborskih mandata ili dva više od potrebne apsolutne većine. Pokazalo je to istraživanje Nove TV, Večernjeg lista i Media servisa

Kukuriku koalicija, pokazalo je istraživanje, osvojila bi čak 11 mandata više nego na izborima 20007. SDP bi tako u novom sazivu imao 61 zastupnika ili najviše do sada u povijesti te stranke. HNS bi broj zastupnika povećao na 11, a po tri zastupnika imali bi IDS i HSU.

Kada je u pitanju druga strana, odnosno HDZ, broj mandata smanjio bi se na 41, što je najlošija brojka u povijesti te stranke. Ako bi se pridodala i tri zastupnika iz dijaspore za koja se može pretpostaviti da odlaze HDZ-u, ta bi stranka u novom sazivu imala 44 zastupnika ili dva manje od dosad najlošijeg rezultata iz 2000.

Zanimljivo je da SDP i HDZ već drugi izborni ciklus zajedno u Saboru čine dvije trećine zastupnika. Tako bi, da su izbori sada, imali 105 zastupnika, istina nešto manje nego 2007. kada su te dvije stranke zbrojeno osvojile 112 zastupničkih mjesta.

TREĆA SNAGA U SABORU – LABURISTI?

U novom sazivu Hrvatskog sabora bili bi još laburisti sa sedam zastupnika. No istraživanje koje je tportal prenosio i prethodnih dana, pokazalo je da je većina lista Hrvatskih laburista oko izbornog praga, zbog čega postoji opasnost da na kraju imaju samo tri zastupnika. Drugi problem laburista je da je oko 30 posto birača te opcije još uvijek nesigurno hoće li laburistima dati glas, pa bi se na sam dan izbora ti glasovi mogli sliti i u ruke Kukuriku koalicije.

Sedmi saziv Sabora u klupe bi mogao zasjesti i četiri zastupnika Bloka umirovljenika koje predvodi Ljubo Jurčić. Međutim, ni oni si ne mogu dopustiti prerano slavlje jer su i njihove liste oko izbornog praga. Ljubo Jurčić također mora biti svjestan da se njegova dobra osobna popularnost ne mora nužno preliti na listu koju misli predvoditi, tako da postoji opasnost i da ta lista može u konačnici podbaciti.

Kada je u pitanju HDSSB, istraživanje je pokazalo da, unatoč 'predstavama' u prethodnom sazivu Sabora, ta stranka i na predstojećim izborima osvaja samo četiri saborska zastupnika, koliko su imali i do sada.

HSS-U SE IPAK SPREMA FIJASKO?
Hrvatska seljačka stranka, koja je nekoć bila jedna od jačih stranka u državi te bila i na vlasti, ove bi izbore mogla zabilježiti kao najlošije u povijesti. Prema istraživanju, saborskim mandatima zasad se mogu nadati samo Josip Friščić i Marijana Petir, dok eventualni treći mandat mogu izvući u 2. izbornoj jedinici. U ostalim jedinicama stoje loše pa će na ovim izborima zbogom parlamentu najvjerojatnije reći Božidar Pankretić i Stipe Gabrić Jambo.

Napretku u usporedbi s prije četiri godine ne mogu se nadati ni pravaši, koji bi da se danas održavaju izbori i dalje u Saboru imali jednog zastupnika. Njihov je problem razjedinjenost i liderske ambicije brojnih šefova pravaških stranaka. Tako da ima izbornih jedinica gdje dvije ili tri pravaške liste osvajaju preko sedam posto i imaju sigurnog zastupnika. Ovako će ih pojesti liderske ambicije i dovesti do političkog izumiranja pravaške ideje u Hrvatskoj. Jednog zastupnika imao bi HSP Ruže Tomašić.

Iako je prethodni saziv započeo s tri zastupnika, HSLS je 6. saziv Sabora, zbog previranja u stranci, završio kao izvanparlamentarna stranka. Na ovim izborima imaju sigurnog jednog saborskog zastupnika, no smiješi im se mogućnost još kojeg zastupnika. Sve to ovisit će o tome kako će ostale liste proći, tako da je i HSLS za sada u teškoj situaciji. Jednog bi zastupnika mogla osvojiti lista Ivana Grubišića u 10. izbornoj jedinici, ali tamo postoji niz lista koje 'pucaju' na slično biračko tijelo, tako da je tamo moguće da ta lista na kraju i ne prijeđe prag.

'LOKALNI ŠERIFI' BANDIĆ I KERUM NE PROLAZE NA NACIONALNOJ RAZINI

Ovo istraživanje pokazuje da Milan Bandić, a i Željko Kerum, na nacionalnoj razini ne postoje. Bandić se u izbornim jedinicama koje obuhvaćaju Zagreb vrti oko dva posto, što pokazuje i koliku popularnost uživa kao gradonačelnik metropole
Željko Kerum puno je razmišljao, slagao, kombinirao, a na kraju istraživanje pokazuje da u 9. izbornoj jedinici ne prolazi nikako, a u 10. prolazi loše. Njegov je problem što ima birače koji su i birači HDZ-a, a oni će u konačnici između spašavanja svoje stranke i nagrađivanja splitskog gradonačelnika slanjem u Zagreb izabrati ono prvo.