DIP ZAKLJUČIO:

'Glavaš može biti nositelj, ali ne i kandidat na listi HDSSB-a'

10.11.2011 u 13:47

Bionic
Reading

Branimir Glavaš, sukladno Zakonu o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, može biti nositelj na listama HDSSB-a, ali ne može biti kandidat na istim listama. Mišljenje je to Državnog izbornog povjerenstva, koja je još jednom upozorilo da odluku može donijeti samo kada liste budu predane

Puna dva tjedna nakon što je predsjednik Državnog izbornog povjerenstva Branko Hrvatin HDSSB-u poručio da će DIP odluku o pravnoj valjanosti kandidature osuđenog ratnog zločinca Branimira Glavaša za nositelja izborne liste te stranke donijeti tek nakon predaje liste, vijeće DRžavnog izbornog povjerenstva ipak je, na dodatno pitanje HDSSB-a, dalo svoje mišljenje.

Naime, predsjednik HDSSB-a Vladimir Šišljagić prije nekoliko dana DIP je ponovno upitao može li Branimir Glavaš biti nositelj listi HDSSB-a. Državno izborno povjerenstvo u svom odgovoru navodi kako je prema Zakonu o izborima pravo utvrđivanja stranačkih lista samostalno i slobodno pravo političkih stranaka, koje određuje statut stranke.

'Iako Zakon o izborima zastupnika u Hrvatski sabor ne sadrži posebne odredbe o načinu određivanja nositelja liste, primjenom odredbe članka 3. stavka 20.  tog zakona jasno proizlazi da nositelja liste jednako tako samostalno i slobodno određuje politička stranka. Zakon o izborima zastupnika sadrži samo jednu izravnu odredbu o nositelju liste i to u odredbi članka 22. stavka 5. Zakona o izborima zastupnika prema kojoj nositelj liste ne mora biti kandidatom na listi i ne sadrži nikakve daljnje pretpostavke ili zabrane za određivanje nositelja liste', stoji u odgovoru DIP-a, koji podsjeća da nadzor nad ustavnošću djelovanja političkih stranaka vrši Ustavni sud.

Sukladno odredbama zakona DIP je zaključio da: 1) Zakon o izborima ne sadrži nikakvih pretpostavki ili ograničenja te zabrana u odnosu na određivanja nositelja liste već je to slobodno pravo političkih stranka; 2) da je odabir i označavanje nositelja liste akt predlagatelja liste - političke stranke; 3) da nisu poznate činjenice koje bi upućivale na bilo kakav zaključak da bi ustavnost djelovanja političke stranke koja postavlja upit bilo pod nadzorom nadležnog tijela zbog javnog objavljivanja da će Branimir Glavaš, pravomoćno osuđen za kazneno djelo ratnog zločina protiv civilnog stanovništva, na kaznu zatvora u trajanju od 8 godina, biti nositeljem lista HDSSB-a

'Zbog navedenoga, mišljenje je Državnog izbornog povjerenstva da Branimir Glavaš ne bi mogao biti isključen od mogućnosti da bude određen za nositelja liste na temelju odluke političke stranke koja je poslala upit', zaključuje DIP.

Isto tako, u Državnom izbornom povjerenstvu zaključili su da Glavaš ne može konzumirati pasivno biračko pravo, odnosno biti kandidat na izborima. Iako pasivno biračko pravo, podsjećaju u DIP-u, nije ograničeno u članku 4. stavku 2. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, u članku 10. točke 3. istog zakona stoji da zastupniku mandat prestaje ako je pravomoćnom sudskom presudom osuđen na bezuvjetnu zatvorsku kaznu u trajanju duljem od šest mjeseci.

'Dakle, na temelju takve odredbe Zakona o izborima mandat zastupnika u Saboru prestaje već po sili zakona, samim nastupom činjenice pravomoćne osude na bezuvjetnu kaznu zatvora u trajanju duljem od 6 mjeseci, te bez posebne odluke o tome. Ako se takva odluka (odluka o prestanku mandata) i donese, ona bi imala samo deklarativni značaj. Zato osoba koja bi bila kandidat na listi izborne jedinice, a koja je već u trenutku kandidiranja pravomoćno osušena na bezuvjetnu kaznu zatvora u trajanju duljem od šest mjeseci, ne bi, u slučaju izbora, mogla niti postati saborskim zastupnikom', objašnjava DIP te dodaje da s obzirom na to da takva osoba ne može steći mandat, nema ni pretpostavki za aktiviranje njegovog zamjenika.

'Dakle, osoba koja je pravomoćno osuđena na kaznu zatvora u trajanju duljem od šest mjeseci, a kandidirana je na izborima, ne može u slučaju izbora ni započeti obnašati (dobiti) zastupnički mandat čime je kandidatura te osobe od samog početka pravno nevaljana (fiktivna). Kako sukladno Zakonu o izborima zastupnika prijedlog svake liste kandidata mora biti potpun, dakle mora imati 14 kandidata, taj bi prijedlog liste koja sadrži takvog kandidata imao stvarno samo 13 kandidata zbog čega bi takva lista bila nepotpuna. Zbog navedenih razloga mišljenje je Državnog izbornog povjerenstva da navedena osoba ne bi mogla biti kandidatom na listi kandidata', zaključuje DIP.