POBOLJŠANJE IZBORNE KULTURE

GONG: Izbori protekli bez većih incidenata

04.12.2011 u 19:39

Bionic
Reading

Bez značajnijih incidenata te uz manji broj nepravilnosti nego na prijašnjim izborima, tako je protekao izborni dan u Hrvatskoj i u inozemstvu, tijekom kojega su hrvatski građani birali sedmi saziv Sabora, doznaje se u GONG-u, koji je obradio i 20-ak kritičnih situacija do 18 sati

Problemi u vezi ostvarivanja prava glasa nacionalnih manjina te pogrešno upisani podaci u popisima birača iako su za prošle izbore imali ispravne podatke, kršenja izborne šutnje, pojedina nepripremljena i neuređena biračka mjesta, te jedan slučaj nemogućnosti ostvarivanje biračkog prava u inozemstvu – izborne su nepravilnosti koje su GONG-u dojavili njegovi promatrači i neanonimni građani.

Tako je GONG do 18 sati obradio 20-ak kritičnih situacija, koje su mu prijavili njegovi promatrači raspodijeljeni na oko 450 biračkih mjesta u Republici Hrvatskoj, dok promatrači iz inozemstva nisu dojavili takve situacije. Istovremeno, građani su GONG-u putem e-maila i telefona prijavili preko 200-tinjak slučajeva izbornih nepravilnosti, a GONG ih je upućivao prema Državnom i ostalim nadležnim izbornim povjerenstvima.

Problemi u glasanju pripadnika nacionalnih manjina

Prilikom njihova glasanja pojavljuju se problemi koji svjedoče o nedovoljnoj educiranosti članova biračkih odbora i samih birača, poput uvjeravanja da smiju glasati samo za opću ili manjinsku listu. Ponavlja se i velik broj dojava pripadnika manjina koji su na biračkom mjestu doživjeli neugodnu situaciju zbog potrebe da javno identificiraju svoju pripadnost. Građani su također dojavili GONG-u da ne razumiju kako funkcionira glasanje manjina, zašto ih se traži na posebnom popisu, zašto se moraju potpisati ako se prebacuju s manjinske u opću izbornu jedinicu, zašto oni koji su na općem popisu ne mogu glasati za manjine te zašto im je upisana nacionalnost ako to nikad nisu tražili.

Zabilježen je i niz grešaka u biračkim popisima te brojne manjkavosti izbornog materijala, poput izostanka biračkih listića, a u jednom slučaju i biračkih popisa za pripadnike nacionalnih manjina. Građani su u većem broju dojavili GONG-u da su im u popisima birača pogrešno upisani podaci, tvrdeći da na prošlim izborima nisu imali takvih problema.

Problemi u radu biračkih odbora

Biračka mjesta velikom su većinom otvorena na vrijeme, međutim, promatrači su dojavili i neke nepravilnosti, poput nedostatno pripremljenih materijala na biračkom mjestu, nepravilno zapečaćenih biračkih kutija, nepomiješanih biračkih listića, slučajeva da tajnost glasovanja nije osigurana te greškama u biračkim popisima.

Iako GONG-ovi promatrači ocjenjuju da se birački odbori u pravilu prema njima odnose s uvažavanjem, poštivanjem, simpatijama i povjerenjem, u Donjem Kraljevcu je zabilježen verbalni pritisak na GONG-ovu promatračicu, a, primjerice, promatračima GONG-a je nadležno izborno povjerenstvo u 4. izbornoj jedinici ustvrdilo da, bez prethodne kontrole na višoj instanci, nemaju pravo na prijepis zapisnika o radu biračkih odbora. Problem se upravo rješava u suradnji s DIP-om.

Zaboravili na mrtve, nepokretne i bolesne

Od ostalih nepravilnosti, a detalje možete pročitati na GONG-ovoj stranici, zabilježeno je da ječlanica biračkog odbora iz Stuttgarta dojavila da je drugi član biračkog odbora zatražio informaciju je li se određena osoba odazvala  glasanju, što je ona odbila, na što je on njoj zaprijetio izbacivanjem iz biračkog odbora. Nadalje, u Poreču na popisu osoba nalazi se ime preminule osobe, u Umagu, Šibeniku, Osijeku i Zagrebu birački odbori nisu na vrijeme organizirali odlazak kod bolesnih i nemoćnih osoba koje su tako htjele ostvariti svoje biračko pravo, a u Zagrebu je zabilježen i slučaj da na biračkim mjestima 37. i 38. nije osiguran pristup biračkom mjestu za teže pokretne osobe.

Ispred biračkog mjesta u Starim Mikanovcima na stepeništu je stajao pripadnik HDZ-a i evidentirao tko je glasao, u Iloku su četiri muškarca deset metara od biračkog mjesta sjedila i bilježila tko je izašao na izbore, a zabilježena je i dojava da u Slavonskom Brodu članovi HSP-a idu po gradu, dolaze po kućama, podsjećaju na glasanje i nadziru tko je glasao.

Kršenja izborne šutnje

Kršenja izborne šutnje odvijala su se i dalje manjim intenzitetom po cijeloj Hrvatskoj, a odnosila su se na lijepljenje plakata, slanje SMS poruka, telefonske pozive i postavljanje letaka na vjetrobranskim staklima automobila. Bilo je tu i SMS poruka s agitiranjem za velike i male stranke i koalicije te manjinske kandidate u Splitu, Zagrebu, Osijeku, Rijeci, Zadru, Karlovcu, Crikvenici i Vukovaru, zatim je bilo telefonskog agitiranja za određenu stranku, promidžbenih aktivnosti na Facebooku te brojnih dojava ubacivanja letaka u poštanske sandučiće, kao i agitiranje od predstavnika Katoličke crkve u Premanturi i Josipdolu.