ZABRANA ULASKA U ZEMLJU

Izbjegli Srbi traže objašnjenje od Karamarka

26.11.2011 u 19:23

Bionic
Reading

Koalicija udruga izbjeglih Srba iz Hrvatske u subotu je od hrvatskog ministra unutarnjih poslova Tomislava Karamarka zatražila da objasni zbog čega predsjedniku te koalicije Miodragu Linti nije dozvoljen ulazak u Hrvatsku.

Linta je, u priopćenju koje prenose beogradski mediji, naveo kako Koalicija traži da vlada Hrvatske 'osudi čin svog Ministarstva unutarnjih poslova' kojim se krše njegova ljudska prava te da srbijansko Ministarstvo vanjskih poslova uputi prosvjednu notu hrvatskom Ministarstvu vanjskih poslova zbog odluke hrvatske policije da mu zabrani ulazak u Hrvatsku.

Glasnogovornik vukovarsko-srijemske policije Luka Barunčić izjavio je Hini kako je nadležna policijska postaja Tovarnik u petak odbila ulazak u Hrvatsku 13 državljana Repulike Srbije koji su namjeravali nazočiti na predizbornom skupu za XII. izbornu jedinicu u Vukovaru nakon procjene MUP-a da bi njihova nazočnost uznemirila javnost grada Vukovara, što bi dovelo do neželjenih posljedica i do mogućeg narušavanja javnog reda i mira. U skupini srbijanskih državljana bilo je 10 članova Srpske napredne stranke i jedan član Koalicije udruga izbjeglih Srba iz Hrvatske. Skup koji je organizirala "Naša stranka" iz Borova održan je u petak u 19 sati pri čemu nije bilo narušavanja javnog reda i mira niti drugih neželjenih situacija.

'Dobio sam potvrdu da mi se odbija ulazak u Hrvatsku sa obrazloženjem da predstavljam opasnost za javni poredak i nacionalnu sigurnost', kazao je Linta te istaknuo kako je on državljanin Srbije, ali i Hrvatske.

Prema hrvatskoj policiji, srbijanski državljani su na međunarodni granični prijelaz Tovarnik stigli u petak 17,45 sati s pet osobnih automobila srpskih oznaka te su policijskim službenicima predočili putne isprave Republike Srbije

Srbijanski mediji u subotu s objavili priopćenje SNS-a kako su predsjednik stranke Tomislav Nikolić i njegov zamjenik Aleksandar Vučić donjeli odluku otkazati prijem visokom izaslanstvu hrvatskog Ministarstva vanjskih poslova, koji je bio zakazan za utorak, ne navodeći pojedinosti o tom sastanku.

Hrvatsko Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija potvrdilo je da je tijekom sljedećeg tjedna bilo predviđeno održavanje radnog sastanka na razini ravnatelja i načelnika uprava za susjedne zemlje ministarstava vanjskih poslova dviju država u Beogradu, ali je cijeli put iz tehničkih razloga otkazan već ranije.

Početkom ovog tjedna SNS je s predstavnicima koalicije srpskih stranaka iz Hrvatske u Beogradu potpisala dogovor o potpori na izborima u Hrvatskoj 4. prosinca. Koaliciju srpskih stranaka iz Hrvatske čine Srpska narodna stranka, Demokratska partija Srba i Naša stranka.

Zamjenik predsjednika SNS-a Aleksandar Vučić
pozvao je sve građane srpske nacionalnosti koji imaju hrvatsko državljanstvo da iziđu na predstojeće izbore te glasaju za Koaliciju koju podupire SNS. Vučić je kazao da SNS smatra da bi uspjeh te koalicije na predstojećim izborima bio koristan za cijeli srpski narod, posebno za sve građane srpske nacionalnosti koji žive na teritoriju Hrvatske.

Srpska napredna stranka nastala je krajem listopada 2008. godine od nekadašnjih članova Srpske radikalne stranke (SRS), čiji je predsjednik Vojislav Šešelj, a koji su stali uz bivšeg zamjenika predsjednika SRS-a Tomislava Nikolića, sadašnjeg čelnika SNS-a, nakon njegova sukoba sa Šešeljem.

Prema rezultatima istraživanjima javnog mnijenja koji se povremeno pojavljuju u medijima, SNS je na glasu kao najjača oporbena stranka i glavni konkurent Demokratskoj stranci koja je stožerna stranka aktualne vladajuće koalicije.